13 Temmuz 2020

BIOS’dan Bellek Hızı Nasıl Ayarlanır?


BIOS’dan Bellek Hızı Nasıl Ayarlanır

Anakartlar ve hızlı bellekler arasında yaşanan genel bir sorundur. Kullanıcı yeni nesil anakartına yüksek hızlı bellek taktığı zaman, belleğin etiketi üzerinde yazan değerler de çalışmadığını görür. Aslında bu sorun değil, sadece ayar gerektiren basit bir işlemdir.

Örnek olarak 2400MHz’lik bellekler anakartınıza takılı olduğu halde, BIOS ekranınız da belleklerin 1600MHz’de çalıştığını görürsünüz. Bu sorunu halletmenin, daha doğrusu bellekleri doğal hızlarıyla çalıştırmanın yolu oldukça kolaydır.

BIOS’daki OC bölümüne girip X.M.P. seçeneğine tıklıyoruz. Kullandığınız anakartta farklı bir yer de olabilir ama anakartınız çok eski bir model değilse ve özellikle yeni nesil UEFI BIOS’a sahipse, X.M.P. seçeneğini hız aşırtma (OC) bölümünde bulabilirsiniz.

X.M.P.’ye tıkladığımız da karşımıza iki farklı seçim çıkıyor. Bunlar; kullanılan belleğin marka/modeline göre değişkenlik gösterse de genel olarak ikiden fazla değildir. Her seçim, bellek içinde kayıtlı olan farklı değerleri barındırır. Bunlara kısaca “hazır hız aşırtma profilleri” diyebiliriz.  Profillerden birini seçip ardından “Ayarları Kaydet ve Çık” diyoruz ve sistemi yeniden başlatıyoruz. BIOS ana ekranına tekrar girdiğimiz zaman belleklerin istediğimiz şekilde çalıştığını görüyoruz.

Belleklerin doğal hızlarına çıkartılmasının diğer bir yöntemi ise “DRAM Frequency”dır. Burada; BIOS üzerinde tanımlı olanlar arasında, kullandığımız belleğin hızını seçiyoruz. İşlem bittiğinde ise kaydedip sistemi yeniden başlattığımızda bellekler çalışması gereken hızlara ulaşacaktır.

BIOS’dan Bellek Hızı Nasıl Ayarlanır? konusun da bildiklerimizi sizler ile paylaşmaya çalıştık. Sormak istediğiniz sorularınızı varsa eksik bıraktığımız noktaları bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

UYARI: Yapacağınız işlemler sonrası bilgisayarınız da olaşabilecek maddi hasarlardan ve veri kayıplarından blogumuz, yazarlarımız sorumlu tutulamaz. Sorumluluk; sizlere yani kullanıcıya aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo