16 Şubat 2020

VGA, HDMI, DisplayPort ve DVI Port

VGA, HDMI, DisplayPort ve DVI Port
VGA, HDMI, DisplayPort ve DVI Port
Bilgisayarlarımızı monitörlerimize bağlamaya yarayan eskisinden yenisine bağlantı çeşitleri hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalışacağız.

VGA

Video Graphics Array (VGA) en eski bağlantı standartlarından bir tanesi ve birçok cihazda halen kullanılıyor. VGA kablosu, kırmızı, yeşil, mavi, yatay eşitleme ve dikey eşitleme verilerini taşır. 15 pinden oluşan soket, cihaza iki vidayla sıkı biçimde bağlanır.

VGA'nın yerini bugün çoğunlukla DVI ve HDMI bağlantıları almış bulunuyor.

DVI

Digital Display Working Group, VGA'nın çıkışının ardından yaklaşık 10 sene sonra DVI'ı ortaya çıkardı. 1999'da tanıtılan DVI (Digital Visual Interface), sıkıştırılmamış dijital videoyu şu üç moddan biriyle taşıyabiliyor:

DVI-I (integrated - entegre): Dijital ve analogu aynı konektörde birleştirir.
DVI-D (dijital): Sadece dijital sinyali destekler.
DVI-A (analog): Sadece analog sinyali destekler.

DVI-I ve DVI-D'nin single-link ve dual-link versiyonları bulunur. Single-link 60Hz'te 1920x1200 çözünürlüğünü desteklerken, dual-link'te çözünürlük 60Hz'te 2560x1600'e çıkabilir. DVI-A modunda analog bağlantıları desteklediğinden, DVI bağlantısına sahip cihazlar geriye yönelik destek sunabilir.

Mini DVI

2006'dan beri kullanılan Mini DVI, Apple tarafından mini VGA yerine kullanılmıştı. PowerBook G4, Intel tabanlı iMac'lerde, Macbook'larda ve Xserve'de rastlanan Mini DVI, dual-link bağlantıları desteklemediği için 1920x1200 veya aşağısıyla kısıtlıydı.

HDMI

High Definition Media Input veya HDMI, patentli ancak çok başarılı bir ses ve video aktarma arayüzü. Sony, Sanyo ve Toshiba gibi bir üretici grubu tarafından geliştirilen HDMI, sıkıştırılmamış video ve sıkıştırılmamış veya sekiz kanal sıkıştırılmış sesi monitörlere, TV'lere, DVD veya Bluray'lere aktarabiliyor.

HDMI 1.4 24-bit 192kHz sıkıştırılmamış sesi ve 4096x2160 (4K) çözünürlüğe kadar videoyu taşıyabiliyor. DVI ile aynı video formatlarını kullanan HDMI, bir dönüştürücü yoluyla DVI ile uyumlu hale getirilebiliyor. Sinyal dönüşümü gerekmediğinden HDMI ile DVI arasında kalite kaybı yaşanmıyor. Bununla birlikte DVI'ın ses aktarımını desteklemediğini hatırlatalım.

DisplayPort

Video Electronics Standards Association (VESA) tarafından geliştirilen DisplayPort, ses ve video taşıyabiliyor, dolayısıyla HDMI'a benzer bir işleve sahip. DisplayPort 1.4, 60Hz'te 8K (7680 x 4320) video aktararak HDMI 1.4'ü bile geçiyor. HDMI aksine DisplayPort, daha çok cihazları monitörlere bağlamak için geliştirildi.

Mini DisplayPort (MDP)

Apple, MacBook ve iMac'lerindeki mini DVI portlarını zaman içinde Mini DisplayPort ile değiştirdi. MDP Apple tarafından geliştirilmiş olsa da, VESA'nın 2009'da çıkan DisplayPort 1.2 tanımlamalarından faydalanıyor.

VGA, HDMI, DisplayPort ve DVI Port konusun da bildiklerimizi sizler ile paylaşmaya çalıştık. Sormak istediğiniz sorularınızı varsa eksik bıraktığımız noktaları bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo