16 Ocak 2020

İşlemci Sıcaklık Değerleri Hangi Aralıkta Olmalıdır?

İşlemci Sıcaklık Değerleri
İşlemci Sıcaklık Değerleri Hangi Aralıkta Olmalıdır?
İşlemci sıcaklık değerleri bilgisayar için önemli etkenlerin başında gelen bir unsurdur. Peki nedir bu işlemci sıcaklık değerleri, ne anlama gelmektedir. Neden bu kadar önemlidir?

İşlemciler voltaj altında yaptıkları işlemler nedeni ile yük altında olurlar buna karşılık olarakta ısınırlar sıcaklık işlemcinin dışında bulunan terman macun ve fan yardımı ile işlemcimizi rahatlatmaya çalışır. Pek detaya girmeden anlatmaya çalışacağım kafalar karışmasın.

Tüm bu soğutma faaliyetlerine karşın işlemcimiz yine de bir miktar ısıya maruz kalır. Bu kaçınızmazdır. Peki ısı kaçınılmaz ise nasıl oluyor bu iş şöyle oluyor ideal ısı değerleri arasında işlemcimiz çalışmasına sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

İşlemcilerin sıcaklarına bakar iken intel yada AMD olması da göz önünde bulundurulmalıdır.
Marka, model ve seriye dikkat edilmesi önemlidir. İşlemci sıcakları donanımsal tercihleri de ilgilendirmektedir. Yani şunu demeye çalışıyorum. Ahmetin bilgisayarındaki benimle aynı işlemci şu kadar ısınırken benim ki bu dereceler de demek aşırı yanlış bir bakış açısıdır. Ortam ısısı kullanıcıların en çok gözden kaçırdığı etkendir. Oda ne kadar sıcak ise işlemci o kadar çok ısınır.

Peki işlemci sıcaklık dereceleri nasıl değerlendirilir?

İşlemci sıcaklıkları üç başlık altında değerlendirilir: Boşta sıcaklık değeri, (Yükte) Normal sıcaklık değeri ve Maksimum sıcaklık değeri.

-Boşta sıcaklık değeri: Windows veya başka işletim sistemi açık fakat bilgisayar da hiç bir işlem yapılmıyor durumdayken ki sıcaklık değeri 
-(Yükte) Normal sıcaklık değeri: Bilgisayar işlem yaparken, oyun oynanırken, video düzenlerken gibi ağır işlemlerdeki sıcaklık değeri
-Maksimum sıcaklık değeri: Üretici tarafından (AMD, Intel) belirtilen güvenilir en yüksek işlemci sıcaklık değeridir.
İşlemciler 95-105 gibi yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığında kendilerini korumak için kapatırlar.

İşlemci ısıları en ideal 30-40 derece olmalıdır. Yük altında ısı 65-70, belki 75-80 olabilir. Bu bahsettiğim değerler overclocksuz ve stock fan-stock soğutucu kullanılmış işlemciler için geçerlidir.

İşlemci sıcaklıkları konusun da bildiklerimizi sizler ile paylaşmaya çalıştık. Sormak istediğiniz sorularınızı varsa eksik bıraktığımız noktaları bizlere yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo