7 Ekim 2019

ASUS VP228QG Monitör İncelemesi

ASUS VP228QG Monitör
ASUS VP228QG Monitör İncelemesi
Kullanmış olduğum monitörümün ömrünü tamamlamasının hemen ardından sıkı piyasa araştırması sonrasında bu monitör gözüme çarptı. 75Hz, 1ms, 21,5" fiyat performans ürünü olması ve Asus özelliklerinin ve kalitesinin benim ihtiyacımı karşılayacak olması da bu ürünü tercih etme ve alma nedenlerim arasında oldu.

Normal bir bilgisayar kullanıcısı olarak arada da oyun oynadığımı göz önün de bulundurarak bu monitör de neler ile karşılaştım sizlere anlatmak istiyorum.

Kurulumu gayet kolay ve basitti. Monitörü kutusundan çıkarıp monitör ayağını monitöre vidası ile sabitledim ve monitör masa da duracak şekilde ayaklandı. Monitör ve ekran kartı bağlantılarını yapabilmek için monitörün arkasında bulunan VGA, HDMI, DisplayPort ve ses çıkış portları monitör arkasında mevcut. Ben Display port ile ekran kartı bağlantısını yaptım ve güç kablosu ile bağlantı işlerimi hallettim ve monitörüm kullanıma hazır hale geldi. Monitör öne ve arkaya doğru yaslanabilir şekilde ayarlanabliyor. Ekran üstü ve altından tutarak monitörünüzü öne yada arkaya doğru olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu arada kutu içerisinden VGA, DisplayPort, Ses ve Güç kabloları çıkmaktadır. HDMI bağlantı kablosu ne yazık ki bulunmamaktadır.

Monitörün sağ alt kısmın da bulunan tuşlar sağdan sola olacak şekilde sıralanmaktadır. En sağdaki tuş monitörü açmak ve kapatmak için bir yanındaki tuş ise monitörümüzün ayar menüsüne girmek için kullandığımız diğer tuşlar ise yukarı, aşağı, onaylama ve iptal etme / geri gelme tuşlarıdır.

Monitörü açtım ve menü de ayar menülerin de biraz gezindim ben ekran modları kısmında Oyuncu Mod'unu aktif ettim ve FPS sayacı, Nişangah özelliklerini açtım. Monitör de 2 adet stereo hoparlörler mevcut ben gerek duymadığım için kapattım fakat tatmin edici şekilde ses veriyor bir monitör için yeterli seviye de ses sağlamaktalar. Ayarlar kısmında daha fazla oyalanmadan kullanmaya başladım. Monitör de renkler oyuncu modun da aşırı fazla geldi benim gözüme kırmızılar aşırı kırmızı turuncular ise patlak turuncu şeklin de idi beyazlar ise aşırı parlaktı renk ayarı yapma huyum pek yoktur lakim parlaklık ve kontrast ayarı yapmaya çalıştımsa da pek olmadı ince ayarlar ile ne olur bilemem ama renk ayarlama konusunda benim kadar hassas değilseniz gözünüz bu modda yarım saat için de çok yorulacaktır. FPS sayacı konumları itibari ile çok rahatsız etti beni ve devamlı ekran da kalmaları bence saçma idi devre dışı bıraktım. "Nişangah" yani nişangah yardımcısı olayını ise hiç deneme fırsatım olmadı ve ayarlardan kapattım. Mavi ışık teknolojisi ve daha sayamadığım bir çok özellik olan bu monitör de ben sadece monitörümü standart modda parlaklığı ve kontrastı kısarak net renk ve ışık ayarına getirebildim en azından kendi kullanımım için demeliyim.

Hard bir oyuncu olmadığım için ise oyun tarafındaki ayarların sunduğu destekleri tam olarak keşfedemesem de FPS sayacı bence oyun içerisinde görünür halde olabilirdi.

Asus'un 75Hz, 1ms, 21,5" fiyat performans açısından oyuncuları tatmin edebilecek ya da edebilir kişiye göre değişen bu monitörü ayrıntılı ayarlar yapan ve özellikleri tam olarak test edip kullanan kullanıcılar için yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Benim açımdan gereksinimlerimi karşılayacak bir monitör aldım ve memnunum.

Ayrıca söylemem gerekir ise internetteki satış sitelerin de yer alan monitöre ait ölü pixel, monitör de ses çıkış sorunu, panel kayması sorunları ile karşılaşmadım.

Gelelim detay kısmına;

ASUS VP228QG Özellikleri

Ekran

Panel Boyutu: Geniş ekran 21.5"(54.6cm) 16:9
Renk Doyumu : 72%(NTSC)
Panel Türü : TN
Gerçek Çözünürlük : 1920x1080
Display Viewing Area(HxV) : 476.64 x 268.11 mm
Piksel Değeri : 0.155mm
Parlaklık(Max) : 250 cd/㎡
Ekran Yüzeyi Mat
Kontrast Oranı (Max) : 1000:1
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1
Görüş Açısı (CR≧10) : 170°(H)/160°(V)
Tepki Süresi : 1ms (Griden Griye)
Ekran Renk Sayısı : 16.7M
Flicker free

Video Özelliği

Trace Free Teknolojisi
SPLENDID Video Sunum Modları : 8 Mod
(sRGB Modu/Manzara Modu/Tiyatro Modu/Standard Mod/Gece Görüş Modu/Oyun Modu/Okuma Modu/Karanlık Oda Modu)
Ten Rengi Seçimi : 3 Mod
Renk Sıcaklığı Seçimi : 4 Mod
QuickFit (modları) : Var (Kılavuz Hizalama/Fotoğraf Mod)
GamePlus(modları) : Var (Aimpoint/Zamanlama/FPS Counter/Display Alignment)
Düşük Mavi Işık : Var
HDCP desteği
VividPixel : Var
Smart View Teknolojisi : Evet
FreeSync™ technology supported

Ses Özellikleri

Stereo Hoparlörler : 1.5W x 2 Stereo RMS

Giriş/Çıkış Portları

Sinyal Giriş : HDMI, D-Sub, DisplayPort
PC Ses Girişi : 3.5mm Mini-Jack
AV Ses Çıkışı : HDMI, DisplayPort

Aksesuarlar

VGA Kablosu
Ses Kablosu
Güç Kablosu
Hızlı Başlangıç Kılavuzu
HDMI Kablosu (Opsiyonel)
Garanti Kartı

ASUS VP228QG hakkında gözlemlediklerimi sizler ile paylaşmaya çalıştım. Sizler de bu monitörü kullanıyor iseniz görüşlerinizi varsa rahat kullanım ile ilgili önerilerilerinizi alt kısım da bulunan yorum alanından bizler ile paylaşır iseniz seviniriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo