23 Ağustos 2019

Asus Zenfone 4 Manuel Yazılım Güncellemesi

Asus Zenfone
Asus Zenfone 4 Manuel Yazılım Güncellemesi
Önceden kullanmakta olduğum Samsung telefonumun çok yavaş ve hantal kalması, wi-fi ve bluetooth çipinin yanması sonucu yeni telefon arayışlarına girdim. Araştırmalarım sonucu Asus Zenfone 4 Max ZC554KL serisi telefonu satın aldım. 32 gb dahili hafıza, 3gb ram ve 5000 mAh pil gücü bana yetti. Tabi ki fiyatı uygun ve cazip de olunca kaçırmadan hemen aldım. Telefonu kutusundan çıkarıp açtığım da telefon kendisini otomatik günceleme ile Android sürümünü 7.1.1 e kadar çıkardı. Fakat Android 7.1.1 sürümü benim için yeterli bir güncelliğe sahip değildi. Asus sitesin de bulunan telefonumun destek sayfasına baktığım da bu sürümün üst sürümlerinin olduğunu gördüm. Bu sürümler Android Oreo 8.1.0 ve Android Pie 9 Beta idi.

Bu sürümlere çıkabilmem için telefonuma manuel güncelleme yapmam gerekiyordu. Bunun için dikkat etmem gereken husus telefonum için uyumlu olan yazılım sürümünü tespit etmekti. (Makalenin hemen altın da telefon yazılım sürümünü nasıl tespit edeceğinize dair sizlere yardımcı olacak makale linkini bulabilirsiniz.) Telefonuma uygun yazılım sürümünü tespit ettikten sonra Asus'un sitesinden gerekli olan güncelleme dosyalarını bilgisayarıma indirdim.

İndirmiş olduğum yazılım dosyalarını teker teker manuel güncelleme ile tefonuma yüklemem gerekiyordu. Asus Zenfone telefonlar için uygulanan manuel güncelleme adımları güncelleme dosyasını zipli şekil de telefonunuzun veri aktarma kablosu ile bilgisayara bağlayıp telefonunuzun dahili hafızasına kopyala yapıştır yapıp veri aktarma kablonuzu telefondan çıkarmanız ile telefonunuzun üst bildirim ekranın da çıkan güncelleme uyarısını görmeniz ve o adımları ilerlemeniz ile başlaması gerekiyor. Fakat bu anlatımı uzun uygulaması kısa süren bu adımları uygulasam bile Asus Zenfone 4 Max telefon da manuel güncelleme uyarısını telefon ekranın da göremedim.

Peki manuel updatei bu şekilde yapamıyorsam nasıl yapmalıydım? Uzunca bir araştırmadan sonra tam da ümidimi kaybedip servise telefonu verecekken sorumun cevabını son an da buldum.

Bu işlemleri nasıl yapacağımıza gelir isek;

UYARI:
Bu işlemleri yapar iken cihaz şarj seviyenizin en az %50 civarların da dense de full olmasına dikkat edin! Ayrıca cihazınızın hafızasın da bulunan dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın! Ayrıca yapacağınız işlemler sonrası cihazınız da olaşabilecek maddi hasarlardan ve veri kayıplarından blogumuz, yazarlarımız sorumlu tutulamaz. Sorumluluk; sizlere yani kullanıcıya aittir.

Öncelikle Asus sitesinden telefonunuz için uyumlu olan android sürüm dosyasını indirin.

Telefonunuzu bilgisayara bağlayarak sd kartına zipli olarak kopyalayın.

Kopyalama işlemi bittikten sonra telefonu bilgisayara bağladığınız kablodan çıkarın ve telefonunuzu kapatın.

Şimdi telefonumuzun sağ yanın da bulunan ses kısma ve telefonu açma kapatma tuşuna aynı an da basılı tutuyoruz.

Telefon titreyip ekranımıza logolar geldiği an da hemen parmaklarımızı tuşlaradan çekiyoruz.

Karşımıza hard reset menüleri gelecek. Bu menüler arasın da gezinmek için ses azaltma tuşunu veya ses artırma tuşunu kullanabilirsiniz. Üzerine gelinen menüyü onaylamak için ise telefon açma kapatma tuşuna bir defa basmak yeterli olacaktır. Bura da bizim seçmemiz gereken menü ise "Apply update from external storage" olacak.

"Apply update from external storage" menüsünü onayladıktan sonra karşımıza seçenekler gelecek. Bizim seçmemiz gereken seçenek ise telefonumuzun sd kartına atmış olduğumuz zipli dosya olacaktır. Zipli dosyanın üzerine gelin ve onaylayın.

Onayladıktan hemen sonra telefonunuzun ekranının en altın da yazılar göreceksiniz. Bura da biraz işlemin bitmesini bekleyeceksiniz.

İşlemler başarılı bir şekil de bittiğin de ekrannın en altın da "Install from SD card complate." yazısını göreceksiniz. Ekranın üst bölmün de çıkan menüler de "Reboot system now" menüsünü onaylıyoruz ve telefonumuz yeniden başlıyor.

Telefonumuz açıldığın da karşımıza Sistem güncelleme uyarısı gelecek. Bura da "Sistem başarılı bir şekilde güncellendi" yazısını göreceksiniz. Tamam deyip telefonunuzu güncellediğiniz android sürümün de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Makale ile ilgili görüşlerinizi varsa sorularınızı hemen aşağı da bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu makale ile bağlantılı konuya gitmek için;

- Asus Zenfone Hard Reset
- Asus Zenfone Yazılım Sürümünü Tespit Etme


1 yorum:

  1. kardes kamera çalışmıyordu. dediğni aynen uyguladım güncelledi kamera çalıştı cok tşk ederim

    YanıtlaSil


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo