3 Temmuz 2019

Sony telefon güvenli modda çalıştırma

Sony telefon güvenli modda çalıştırma
Sony telefon güvenli modda çalıştırma
Sony telefonunuzu güvenli modda çalıştırarak cihazınız ile ilgili birçok sorunu çözebilirsiniz. Güvenli mod bilgisayarlarda bazı bilgisayar problemlerini çözmek için kullanılan bir özelliktir. Aynı özellik android telefonlarda da mevcuttur. Android telefonunuzu güvenli modda başlatarak cihazınızı orijinal, uygulama yüklenmemiş, başlangıç yazılımla açılmasını sağlarsınız. 3 parti uygulamalar yani bizim yüklediğimiz uygulamalar güvenli modda kapatılır çalışmaz.  Bu şekilde telefonunuzda yüklemiş olduğumuz bir uygulamadan kaynaklı sorun olup olmadığını anlayabiliriz.

Android telefonlarda bazı uygulamalar telefonun yavaşlamasına, kilitlenmesine, donmasına veya düzgün çalışmasına engel olabiliyor. Bu problemleri hep cihazdan kaynaklı sanırız ama uygulamadan kaynaklı sıkıntılardan dolayı yaşıyor olabiliriz. Bunun tespiti için cihazımızı güvenli moda alıp aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınıza bakın. Aynı sorunu güvenli modda yaşamıyorsanız sorun yüklediğiniz bir uygulamadan kaynaklıdır.  Aynı sorunu güvenli modda yaşıyorsanız cihazınızı teknik servise göstermeniz gerekiyor olabilir. 

Örneğin kullanmış olduğum telefonda telefon görüşmesi sırasında, kulaklıktan müzik dinlerken, hoparlörden müzik dinlerken ses hep azalıp çoğalıyordu. Sürekli bu sorunu yaşamam can sıkıcı olmaya başladı rahat müzik dinlenmiyordum. Telefon görüşmelerinde karşı taraf söylediklerimi anlamıyordu. Ses azaldığı yerde konuşmamdaki kelimeler karşı taraftan duyulmuyor bende onunkini duyamıyordum.  Telefonuma hard reset yaptım düzelmedi. Teknik servise götürmeye karar verdim. Sony çağrı merkezinden yetkili servislerini öğrenmek için aradığımda bana sorunun ne olduğunu sordular. Yaşadığım bu sorunu anlattım ve bana telefonu güvenli moda almamı söylediler. Aynı sorunu güvenli modda yaşamıyorsam telefondaki uygulamaları tek tek silip ses denemesi yapmamı istediler. 5-6 uygulama sildikten sonra sorunlu uygulamayı buldum o uygulamayı sildikten sonra telefonunumdaki sorun düzeldi. Yaşadığınız sorunu teknik servise götürmeden önce güvenli moda alıp denerseniz uygulama kaynaklı sorun olup olmadığını öğrenebilir ve teknik servise verip birkaç gün telefonsuz kalmaktan kurtarabilirsiniz.

Telefonu güvenli modda başlatmak ve güvenli moddan çıkarmak için:

(Sony Experia X cihaza göre anlatılmıştır diğer markalada farklılık gösterebilir.)

1.Yöntem:

- Telefonumuz açıkken kapatma tuşuna birkaç saniye basın. Ekrana 3 seçenek gelecek “Kapat--Yeniden başlat-Ekran görüntüsü al” burada “Kapat” yazısının üzerine ekranda kapanıyor yazısı çıkıp telefon kapanana kadar basılı tutun. Telefon kendiliğinden kapanıp tekrar başlayacak telefon açıldığında sol alt köşede resimde gösterildiği gibi güvenli mod yazısı çıkacaktır. Böylece telefonumuzu güvenli modda çalıştırmış oluyoruz. Güvenli moddan çıkmak için kapatma düğmesine birkaç saniye basılı tutuyoruz. Ekrana kapatma seçenekleri geliyor. “Yeniden başlat” seçeneğini seçiyoruz ve telefonumuz yeniden başlatılıyor. Böylece normal modda açılacaktır. 

2.Yöntem:

- Telefonumuz açıkken kapatma tuşuna birkaç saniye basın. Ekrana 3 seçenek gelecek “Kapat- Yeniden başlat-Ekran görüntüsü al” burada “Yeniden başlat” yazısının üzerine tıklıyoruz ekranda kapanıyor yazısı çıkıp telefon kapanana kadar  bekleyin siyah ekran geldiğinde ses kısma tuşuna basılı tutun sırasıyla Sony logosu - Android logosu - X logosu ve Experia logosu gelecek bu logodaykem titreşim olacak ondan sonra ses kısma tuşunu bırakın ve telefon açılacak sol alt köşede resimde gösterildiği gibi güvenli mod yazısı çıkacaktır. Böylece telefonumuzu güvenli modda çalıştırmış oluyoruz. Güvenli moddan çıkmak için kapatma düğmesine birkaç saniye basılı tutuyoruz. Ekrana kapatma seçenekleri geliyor. “Yeniden başlat” seçeneğini seçiyoruz ve telefonumuz yeniden başlatılıyor. Böylece normal modda açılacaktır. 

3.Yöntem:

- Telefonunuz kapalıyken telefonunuzun açma tuşuna basılı tutun açılış için titreşim verdikten sonra ses kısma tuşuna basılı tutun bırakmayın sırasıyla Sony logosu - Android logosu - X logosu ve Experia logosu gelecek bu logodayken titreşim olacak ondan sonra ses kısma tuşunu bırakın ve telefon açılacak sol alt köşede resimde gösterildiği gibi güvenli mod yazısı çıkacaktır. Böylece telefonumuzu güvenli modda çalıştırmış oluyoruz. Güvenli moddan çıkmak için kapatma düğmesine birkaç saniye basılı tutuyoruz. Ekrana kapatma seçenekleri geliyor. “Yeniden başlat” seçeneğini seçiyoruz ve telefonumuz yeniden başlatılıyor. Böylece normal modda açılacaktır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo