29 Temmuz 2019

Asus Zenfone 5 Android Lollipop Hard Reset

asus zenfone 5
Asus Zenfone 5 Android Lollipop Hard Reset
Geçenler de kullanmakta olduğum Asus Zenfone 5 (A501CG) telefonumu yavaşlama sıkıntısından dolayı hard reset işlemi ile bir nebze olsun rahatlatmak istedim. İçerisin de Android 5.0 Lollipop işletim sistemi yüklü fakat uzunca bir süre bu telefona hard reset atmamıştım. Bunun iki yöntemi mevcut birincisi cihaz içerisinden yapmak ki en kolay yöntemi budur fakat ben cihaz üzerindeki tuşlar ile hard reset işlemi yapmak istiyordum ve kısa bir araştırma ile hard reset işlemini gerçekleştirdim.

Gelelim asıl mevzuya şimdi bu iki yöntem nasıl yapılır adım adım sizlere de anlatmak istiyorum.

Öncelikle;

UYARI:
Bu işlemleri yapar iken cihaz şarj seviyenizin en az %50 civarlarında dense de full olmasına dikkat edin! Ayrıca cihazınızın hafızasın da bulunan dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın!
Ayrıca yapacağınız işlemler sonrası cihazınız da olaşabilecek maddi hasarlardan ve veri kayıplarından blogumuz, yazarlarımız sorumlu tutulamaz. Sorumluluk; sizlere yani kullanıcıya aittir. 

1. Yöntem: Cihaz içerisinden hard reset

Cihaz içerisinden yapılabilen en kolay hard reset yöntemidir.

Menüden Ayarlar bölümüne giriyoruz. "Ayarlar" bölümü içerisin de "Yedekle ve Sıfırla" menüsünü seçin. Kişiler veriler bölümü altın da bulunan "Fabrika verilerine sıfırla" menüsünü seçiyoruz ve ekranımıza gelen sayfanın hemen altında bulunan "Aygıtı Sıfırla" butonuna basıyoruz. Karşınıza "Sıfırlansın mı?" soru ekranı gelecek bura da bulunan 4 haneli kodu yanın da bulunan boş kutucuğa yazın ve "Her şeyi sil" butonuna basınız. Telefonunuz kapanıp açılacak ve sonrasın da android logosu ve yükleniyor ekranı gelecek bu aşama da yükleme işlemi bitene kadar bekliyorsunuz. Yükleme işlemi bitince telefonunuz kapanıp açılıyor Asus logosu görünüyor ve Android işletim sistemi kurulum ekranı ile karşılaşıyorsunuz bundan sonraki aşamaları sizler devam ediyorsunuz ve işlemler bitince telefonunuz artık kullanıma hazır.

2. Yöntem: Telefon üzerinden hard reset

Telefonunuzun üzerin de bulunan tuşlar yardımı ile yapılan hard reset yöntemidir. Diğer yönteme nazaran daha etkilidir.

Telefonunuzun sağ yanın da bulunan ses yükseltme tuşu ile birlikte kapatma/açma tuşuna basılı tutuyoruz. Telefonumuz titriyor ve Asus logosu ekranımıza gelir gelmez parmaklarımızı tuşlardan çekiyoruz ve Recovery ekranı karşımıza geliyor. Bu ekrandaki menüler de gezinmek için ses yükseltme ve ses azaltma tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu ekran da seçmemiz gereken menü ise "Recovery" olacak ses açma ses azaltma tuşları yardımı ile "Recovery" menüsüne geliyor ve telefon kapatma/açma tuşuna bir defa basıp onaylıyoruz. Ekranımıza "Komut yok" uyarısı gelecek bu aşama da yapmanız gerekenler ise şunlar ses açma ve telefon kapatma/açma tuşlarına aynı anda bir defa basın ve hemen bırakın ekranınıza standart recovery ekranı gelecek bu ekran da ses açma ve ses azaltma tuşları yardımı ile "Wipe Data/Factory Reset" menüsü üzerine gelip telefon kapatma/açma tuşu ile onaylıyoruz. Bir sonraki ekran da birden çok menü göreceksiniz bu menüler arasından "Yes - Delete all user data" menüsüne yine ses açma ve ses azaltma tuşları yardımı ile gelip telefon kapatma/açma tuşu ile onaylıyoruz. Ekranımıza yine menü çıkarıyor ve bu menüler arasından "Reboot System Now" menüsüne yine ses açma ve ses azaltma tuşları yardımı ile gelip telefon kapatma/açma tuşu ile onaylıyoruz. Telefonumuz kapanıp açılıyor. Telefonumuzdaki veriler siliniyor ve telefonumuz kapanıp açılıyor ekranımıza artık son işlemlerimiz olacak Adroid kurulum ekranları geliyor. Bundan sonraki aşamaları sizler devam ediyorsunuz ve işlemler bitince telefonunuz artık kullanıma hazır.

Umarım sizlere hatırlamanızı sağlayacak bu anlatımın bir faydası olmuştur.

Makale ile ilgili görüşlerinizi hemen aşağı da bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo