24 Haziran 2019

Windows 10 Mikrofon Sorunu Çözümü

Mikrofon Sorunu Çözümü
Windows 10 Mikrofon Sorunu Çözümü
Bilgisayarınıza mikrofon bağladınız oyunlar da arkadaşlarınız ile oyun içi iletişim kurmak istiyorsunuz ya da içerik üreticisiniz videolar hazırlayıp canlı yayınlar yapmak istiyorsunuz veya yapıyorsunuz discord, skype vb uygulamalar ile sesli iletişim kurmak istiyorsunuz fakat işletim sisteminiz windows 10 ise bu biraz zor olabiliyor neden mi detayları yazımız da anlatalım. Windows 10 kullanıcılarına kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için kurulum aşamasın da veya sonrasın da ayarlar yapabilme imkanı sunar bunlar; konum, kamera, mikrofon, kamera, resim ve daha fazlası diyelim. Bunlar Gizlilik başlığı altında toplanmıştır. Aslına bakıldığın da günümüz de bu uygulamalara ait güvenlik gizlilik ayarlarının kullanıcılara bırakılması güzel bir uygulama fakat bazen bu ayarlamalar ile kullanmak istediğimiz kamera, mikrofon gibi cihazlar da sıkıntı yaşamaktayız. Asıl konumuza dönecek olur isek bilgisayarımıza mikrofon bağladık fakat çalışmıyor. Mikrofonu doğru bağladınıza eminsiniz fakat bir yerden sonra artık onda da tereddüt etmeye başladınız ve başladınız windows ayarları ile oynamaya sorunu bulamadınız ve sıra ses driverını kurcalamaya geldi onu da kurcaladınız hatta silip silip tekrar kurup ayarlarını kurcalamaya devam ettiniz. Çözüm bulabildiniz mi? Hayır. Aslında gözden kaçırdığımız nokta başta da değindimiz nokta olan Windows 10'un kullanıcılara kendi güvenliklerini sağlamaları için sunduğu ayarlar ve biz kullanıcılar kurulum aşamasın da bunları yapsakta sonradan bu kısmı aklımızından çıkarıyoruz. Sizler de benim gibi bu gizlilik ve güvenlik ayarlarını kurulum aşamasın da yapıp kapadı iseniz bir kaç gün benim gibi neden çalışmıyor bu ya diyebilirsiniz.

Çözüm aşamalarına geçelim. Bunu iki aşama da anlatmak istiyorum sizlere birinci aşama Windows 10 üzerinden yapmanız gerekenler iki Ses Sürücüsü Sound Driver üzerinden yapmanız gerekenler.

Birinci Aşama: Windows 10
Başlat çubuğunuz da bulunana saatin sağ yanında (ekranınızın sağ en alt) kısmın da bulunan Bildirimler butonuna tıklayın ve Tüm Ayarlar butonuna tıklayın. Windows Ayarları penceresin de Gizlilik butonuna tıklıyoruz. Sol menü kısmın da bulunan Mikrofon menüsüne tıklıyoruz. Açılan ayarlar bölümün de Bu cihazda mikrofona erişime izin ver başlığı altın da bununan Değiştir butonuna tıklayın ve Bu cihaz için mikrofun ayarını Açık yapın. Hemen altın da bulunan Uygulamaların mikrofonunuza erişmesine izin verin başlığı altındaki ayarı Açık yapın. Son olarak Mikrofonunuza erişebilecek uygulamaları seçin kısmın da bulunan uygulamalardan tercihinize göre istediklerinizi açıp kapalı tutabilirsiniz.

İkinci Aşama: Mikrofonun Doğru Porta Takılması ve Ses Driverı Ayarı
Mikrofonunuzun doğru çalışması için bilsayarınıza doğru bağlanması gerekir. Mikrofon ses kartının pembe jakına bağlanır. Kasanızın ön panelinde de bu durum geçerlidir. Bağlantıyı gerçekleştirmeniz durumun da benim gibi bi ekran ile karşılaşabilirsiniz. (Resim 1) Bu uyarı ile karşılaşmanız durumun da Mik girişi seçeneğini onaylayın. Resim 1 de mikrofonumuz kasamızın arkasından anakart ses kartına doğru bir şekilde takıldığında çıkan uyarıdır. Kasa önünden bağlantı yapılması durumun da hemen aşağı kısımda bulunan iki bağlantı yerinden pembe olan Resim 1 deki uyarıyı verecektir. Yine aynı şekilde Mik girişi seçeneğini onaylayın. Mikrofonumuzu doğru bir biçimde kasamıza bağladık.

Mokrofon Ayarları
Mikrofon Ayarları
Ses kartı ayarları kısmına gelecek olursak alına bakılırsa buradaki ayarlar kullanıcının kendi bilgisine isteğine varsa bağladığı ses sistemlerine göre değişiklik gösterebilir. Bu kısımdaki ayarlar sizler de farklı olabilir fakat ben böyle kullanmayı tercih ettim. Sizlerle de paylaşayım.

Ses Ayarları
Ses Ayarları
Biraz uğraş sonrası mikrofon sorunumuz da böylece çözüme kavuşuyor. Bu konu da bildiklerinizi yorum atarak paylaşabilir. Takıldığınız bir nokta olur ise yorum atarak sorabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo