21 Mayıs 2019

IPTV Extreme Uygulamasıyla İptv İzlemek

IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
IPTV Extreme uygulaması ile android 4.1 üzeri tüm android cihazlarda iptv izleyebilirsiniz. Uygulamanın avantajları kolay kullanım, mobilde dokunmatik cihazlarda ekranın sol tarafında yukarı aşağı el hareketiyle ekran parlaklık ayarı ve aynı şekilde ekranın sağ tarafından da ses ayrı yapabilme imkanı , kanal epg(yayın akışı) desteği, ekran yansıtma,  yayını kaydetme, vod içerikleri indirme gibi fonksiyonel özellikleri vardır.

Uygulamayı tanıyalım (Yukarıdaki resimde numaralanmış yerler):

1- Kanalların olduğu liste - Bu bölümde yukarı aşağı el hareketiyle listeyi hareket ettirip istediğiniz kanalı seçebilirsiniz. 

2- Kanalların gruplanmış olduğu listeler - Bu bölümü sağ sol el hareketiyle istediğiniz bölümü seçebilirsiniz.

3- İptv listeleri - Birden fazla iptv üyeliği girdiğinizde iptvler arasında geçiş yapmak için bu bölüme tıklayıp açılan listeden izlemek istediğiniz iptv’yi seçiyorsunuz.

4- Kanalların gruplanmış olduğu listeler 2 numaradaki listelere ek olarak Live(Canlı yayın)-Vod(Video film)-Series(Seri filmler) gibi 3 farklı gruba ayrılıyor.

5- Kanal kilidi - Buradan kanallara veya kanal gruplarına kilit koyabilir ve bu kanaları gizleyebilirsiniz. İlk önce buraya giriş yapıyorsunuz ilk defa giriş yaptığınızda pin oluşturmanızı isteyecek istediğiniz şifreyi 2 kez ilgili yerler yazdıktan sonra bittiye tıklayın. Açılan “Pin Kaydedildi” penceresinde “OK” yazan yere tıklayarak onaylıyoruz. Şimdi ana ekrana çıkıyor. Tekrar 5 ile gösterilen yere tıklıyoruz. 3 adet kanal kilitleme seçeneği gelecek tek kanal kilitlemek için  “Kilitlemek için bir kanal seç” seçin. Şifreyi girip “TAMAM” tıklayın. Açılan listeden kilitlemek istediğiniz kanlı seçip tamam tıklayın. Grup kilitlemek için  “Kilitlemek için bir grup seç” seçin. Şifreyi girip “TAMAM” tıklayın. Açılan grup listesinden istediğiniz grubu seçip “TAMAM”  seçin. Kanal listenizi yenileyin ya da uygulamadan çıkıp giriş yapın. Bu bölümde “Kilitli Kanal/Grupları Gizle” seçeneğini işaretlerseniz kilitli bölümler gizlenecektir kanal listenizde görünmeyecektir. Kanalların kilidini açmak için “ Kanalları Kilitle/Kilit Aç” seçeneğini seçip şifrenizi girmeniz gerekiyor. Burada her yapılan işlemden sonra kanal listenizi  yenilemeniz veya uygulamadan çıkış yapıp tekrar girmeniz gerekiyor. Bu bölümü +18 kanal gizlemek için yada görünmesini istemediğiniz çift olan(listede Fullhd-Hd) kanalların listede görünmemesi için kullanılabilir.  

6- Kanalların gösterim biçimi – Buradan kanallar alt alta mı yoksa yan yana 2’li mi sıralansın seçiminize göre buraya tıklayarak kanal liste görünümünü değiştirebilirsiniz.

7- Kanal/Film arama – Bir kanal ismi yada film adı aratmak istediğinizde buradan aratabilirsiniz.

8- Görüntü aktarımı - Buradan televizyonunuza  görüntü aktarabilirsiniz. Aynı ağa bağlı televizyon ve cihazınız olduğunda, televizyonunuz destekliyorsa burada bu görüntü aktarım işareti çıkar.  Buraya giriş yapınca aktarım yapmak istediğiniz televizyon çıkacaktır. Televizyonunuzu seçtikten sonra televizyonda oynatılmasını istediğiniz kanalı seçip televizyondan izleyebilirsiniz.

9- Buradaki üç nokta ayarlar menüsüne giriş yeridir. Birçok uygulama özelliğini buradan açıp kapatıyoruz. İptv yayın yükleme anlatımından sonra bazı önemli özellikleri anlatacağım.

İptv link veya dosya yüklemek

IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
İptv extreme uygulamamıza iptv yüklemek için uygulamayı açtıktan sonra 1 ile işaretli yerdeki sağ üst taraftaki üç noktaya basarak giriş yapıyoruz. Ayarlar menüsü açılıyor. Burada 2 ile işaretli olan üstten  2. Sıradaki “Oynatma Listeleri” yazan yere tıklıyoruz. Açılan ekranda en üstteki “OYNATMA LİSTESİ EKLE” yazan yere giriş yapıyoruz. 

IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
IPTV Extreme uygulamasıyla iptv izlemek
Karşımıza 3 tane seçenek çıkıyor.

1. seçenek en üstteki seçenekte “IPTV EXTREME PORTAL”  yazan yerden iptv listesi yüklemek için pc yada tabletten iptvextreme.eu internet sitesine girip “Add Playlists for IPTV Extreme and IPTVExtreme Pro” yazan yerin altındaki kutucuklara ıptv extreme uygulamasının yüklü olduğu cihazdaki mac adresini,  iptv adını, iptv linkini ve şifre girerek uzaktan iptv linkini yükleyebilirsiniz.

2. seçenek listenin en sonundaki “xtream code portalı” yoluyla iptv yüklemek. Bu şekilde iptv yüklemek için server linkini kullanıcı adı şifre bilgilerini girerek yüklüyorsunuz.

3. seçenek “OYNATMA LİSTESİNE DOSYA YADA LİNK” tıklıyoruz(4 ile işaretli). Karşımıza iptv linki yada dosyası yükleyeceğimiz ekran çıkıyor. 5 ile işaretli olan kutucuğa iptv listemize vermek istediğiniz ismi yazıyoruz. Alt tarafındaki kutucuğa 6 ile işaretli olan yere iptv linkimizi yazıyoruz. Eğer linki kopyaladıysanız “YAPIŞTIR” yazan kutucuğa tıklayarak linkimizin ilgili yere kopyalanmasını sağlıyoruz. Elimizde iptv linki yok m3u dosyası varsa yapıştır kutucuğunun alt tarafındaki dosya resmine tıklıyoruz. Cihazımızda m3u dosyamız neredeyse menüden oraya gidip m3u dosyamızı ekliyoruz. Sonra en alt sağ taraftaki 7 ile işaretli olan “TAMAM” tıklıyoruz. Yeni oynatma listesi başarıyla kaydedildi ekranı açılıyor. 8 ile işaretlİ “OK” tıklıyoruz. İlk ekrandaki oynatma listesi ekle yazan yerin alt tarafında eklediğimiz iptv bilgilerinin yer aldığı kutucuk oluşuyor. Böylece iptv listemiz yüklenmiş oluyor. Iptv extreme ana ekranına çıktığımızda yeni eklediğimiz iptv listesi yükleniyor. İstediğiniz kanala tıklayıp izleyebilirsiniz.

Uygulamanın avantajları ve faydalı özellikleri

- Mobil dokunmatik ekranlı cihazlarda açtığınız kanalda hiçbir tuşa basmadan görüntünün üzerinden yukarı aşağı veya aşağı yukarı el hareketiyle ses açıp kapatabilir ekran parlaklığını azaltıp çoğaltabilirsiniz. Bunun için izlediğiniz kanalda görüntünün sol tarafından yukarı aşağı(parlaklık kısma) veya aşağı yukarı (parlaklık açma) el hareketiyle parlaklık ayarı, görüntünün sağ tarafından yukarı aşağı(ses kısma) veya aşağı yukarı (ses açma)  ses ayarı yapabilirsiniz. 

- İptv kanallarda canlı yayın kaydetme veya vod içerikleri indirme özelliği var. Canlı yayınları kaydetmek için kaydetmek istediğiniz kanalın üzerine gelip basılı tutun menü açılacak buradan “İndir/Kaydet” seçiyoruz. Açılan ekrandan en üstteki satıra ne isim vermek istiyorsanız “.ts” den önceki kısmı silip oraya yazın. Örnek “xtvkayıt.ts” gibi olacak. 2. Satırda kaç dakika kayıt yapmasını istiyorsanız o süreyi yazın dakika cinsinden yazın. “Tamam” tıklayın. Arka planda kayıt başlıyor. Mobil cihazlarda en üstteki görev çubuğunu aşağı çekerseniz orda kayıt yaptığını göreceksiniz. Hemen alt tarafında durdur yazan yere tıklarsanız kayıt durdurulsun mu ekranı açılacaktır. Burada “Canlı kaydı durdurmak istiyor musunuz?” yazısının altında “Tamam” tıklayarak kaydı durdurabilirsiniz. Ya da verdiğiniz sürenin bitmesini bekleyebilisiniz. Vod içerikleri indirmek için yine indirmek istediğiniz vod filmin üzerine basılı tutup açılan menüden  “İndir/Kaydet” seçiyoruz. Yeni bir pencere açılıyor. Burada indirmek istediğimiz filmin ismi yazıyor ismi değiştirmek isterseniz (.mp4) ten önceki yazıyı değiştirin yani xfilm.mp4 şeklinde olacak. Sonra “Tamam” tıklayıp indirmeyi başlatıyoruz. İndirme bitince vod içeriklerimiz veya canlı kayıtlarımız cihazımızın dosyalar kısmında Iptv extreme klasörü içerinde olacaktır. Buradan indirdiklerimize ulaşıp izleyebilirsiniz.

- Android tv ayarıyla android tv  ve  tvbox cihazlar için uygulama uyumluluk seçeneği vardır. Bu seçeneği aktif ettiğimizde  android tv ve tvbox cihazlarda uygulama menüsü geniş ekran televizyonlar için uyumlu moda geçiyor. Android tv moduna geçmek için ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar” yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan ekranda en üstten 3. Sıradaki “Android TV” yazan yerin karşısındaki kutucuğa tıklıyoruz. Kutucuk seçili hale geliyor. Uygulamadan çıkıp tekrar giriş yapıyoruz. Uygulama android tv modunda açılıyor. 

- Uygulamanın cihaz her açılışında otomatik olarak hemen açılmasını istiyorsanız . Ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Başlangıçta Başlat” sekmesini bulup karşısındaki kutucuğa tıklayarak seçili hale getiriyoruz. Artık cihazı her açtığımızda bu uygulama otomatik açılacak izlemeye hazır olacaktır.

- Her kanal açmaya çalıştığınızda karşınıza hangi playerde açmak istediğinizi soruyorsa sinir oluyorsanız kapatabilirsiniz. Ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Dokununca Oynat” sekmesini bulup karşısındaki kutucuğa tıklayarak seçili hale getiriyoruz. Bu şekilde kanalları tek seçimle hemen açılmasını sağlamış olursunuz.

- Kanalların her uygulama başlatılmasında otomatik  güncellenme yapması için ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Başlangıçta oynatma listesini güncelle” sekmesini bulup karşısındaki kutucuğa tıklayarak seçili hale getiriyoruz. Bu şekilde her uygulama başlatıldığında kanal listesi güncellenecektir. Eğer her başlatma da kanal güncellemesi yapmasını istemiyorsanız aynı yerdeki kutucuğa tıklayarak seçimi kaldırın.

- Uygulama başlatıldığında direkt favori kanal grubunun açılmasını istiyorsanız. Ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Oynatma Listesi Başlangıç Grubu” yazan yeri bulup üzerine tıklıyoruz. Açılan ekranda “Favoriler-Tümü” seçiminden “Favoriler” yazan yeri seçiyoruz. Artık uygulamayı ilk açtığımızda tüm kanal listesi yerine sizin oluşturduğunuz favori kanal listesi ile açılacaktır.

- Harici Video Oynatıcı ile izlemek için ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Harici Video Oynatıcı Kullan” sekmesini bulup karşısındaki kutucuğa tıklayarak seçili hale getiriyoruz. Sonra bu menünün bir altındaki sekmede ” Harici Video Oynatıcı” yazan yere tıklıyoruz. Açılan ekranda cihazımızdaki yüklü video oynatıcılar görüntülenecek hangisini istiyorsanız onu seçin. Ayarlardan çıkış yapın izlemek istediğiniz kanallar ya da videolar o video oynatıcıyla açılacaktır. Örnek video oynatıcı önerisi : Vlc media player,  Mx player…

- Epg(Yayın akışı) yükleyerek kanal yayın saatlerini  görebilirsiniz. Bunun için epg linkiniz olmalı. Uygulama ana ekranında sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki “Ayarlar”  yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “EPG sağlayıcılarını Yönet” sekmesini bulup üzerine tıklıyoruz. Açılan pencerede”EPG SAĞLAYICI EKLE” sekmesine tıklıyoruz. Yeni bir ekran açılıyor. En üstteki satıra epg kaynak ismi yazıyoruz. 2. Satıra belli bir kanal için ekliyorsanız o kanalın iptv linkini ekleyin genel olarak ekliyorsanız boş bırakın. En alttaki satıra epg linkinizi ekleyin. “TAMAM” tıklayın. Açılan  yeni ağlayıcı eklendi ekranında “OK” yazan yere tıklıyoruz. Uygulamadan çıkıp giriş yaptığınızda epg kaynağının desteklediği kanallarda epg görünecektir. 

- Kanal bitrate öğrenme – Kanal bilgi barında kanal bitrate oranını aktif ettiğinizde görünecektir.  Ana ekranda sağ üst köşedeki 3 noktaya basıyoruz. Açılan menüde en üstteki ayarlar yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan menüden “Gelişmiş oynatıcı Ayarları” sekmesini bulup üzerine tıklıyoruz. Açılan ayar listesinden “Video Bitrate Göster” yazan yeri bulup karşısındaki kutucuğu tıklayarak işaretli hale getiriyoruz. Artık kanalı açtığınızda alt taraftaki kanal bilgi barında “1234Kb/s” gibi görünecektir. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo