27 Mayıs 2019

Blogger Hakkındaki İzlenimler - 2019

Blogger
Blogger Hakkındaki İzlenimler - 2019

Bir blogger kullanıcısı olarak sizlere google'ın bizlere sunmuş olduğu ücretsiz blog hizmeti hakkındaki bilgilerimizi anlatmaya çalışacağız.

Blogger nedir? Artıları ve eksileri ile blogger hakkındakiler. Kazanç elde etmek.

Blogger, Google'ın kullanıma sunmuş olduğu ve tamamı ile ücretsiz bir blog sitesi hizmetidir. Gmail adresiniz üzerinden blogger kısmına girerek sizler de kendinize ait istediğiniz tür ve içeriğe sahip blog oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bloga ait ücretsiz alan adı mevcuttur (siteismi.blogspot.com) isterseniz bu alan adı ile devam edebilir veya herhangi bir hosting firmasından almış olduğunuz domaini blogger sitenize yönlendirerek kullanabilirsiniz. Kullanımı kolay blogger arayüzü ile hiç bir zorluk çekmeden blogunuzu hızlı bir şekilde şekillendirebilir, yazılarınızı ekleyebilirsiniz. Kodlama bilgisine sahip olmasanız bile blog içeriğinize uygun tema ve eklentileri arama motorunu kullanarak kolayca elde edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz makaleleri ve yazıları kolay bir biçim de blogger panelinizden blogunuza ekleyebilirsiniz ayrıca google yayınlamış olduğunuz makale ve yazıları hızlı bir biçim de arama motorlarına indexleyip sizi ayrıca indexlenme ve seo derdinden de kurtaracaktır. Blogger üzerinden kazanç sağlamanız da mümkün google bunun için adsense hizmetini devreye sokmakta içeriğinizin uygun olması ve adsense koşullarını sağlamanız halinde sizler de blogunuz ile kazanç elde edebilirsiniz.

Makalemizin başın da bahsettiğiğmiz hususlar genellikle bloggerın iyi yönlerini bize gösterirken şimdi yazacaklarım da sizleri biraz düşündürebilir. Web tasaırm konularına biraz aşina iseniz veya araştırma ile tasarımsal detaylara inecek olursanız bir müddet sonra karşılaşacağınız tablo sizleri pek tatmin etmeyecektir.

Blogger şablonun da düzeltilemeyen hatalar.
Blogger da bazı kodlar vardır ki bu kodları ne düzeltebilir ne de değiştirebilirsiniz. Düzeltilebilir kodlar için ise yeteri kadar bilginiz yoksa araştırma yapacak dahi olsanız yeterli bilgi paylaşımı yapılmaması nedeni ile sonuç hüsran olacaktır.

Düzeltilemeyen hatalar:
- Kodlama başında bulunan html kodlama hatası
- Css ve javascript hataları
- Font ve table kodlama hataları
- Max-results hatası nedeni ile oluşan seo dostu linkleme sorunu

Düzeltilemeyen css ve javascript hataları:
Blogger da bir diğer can sıkan sorun ise dışarıdan çağırılan css, javascript dosyaları ve sıkıştırma hataları. Her ne kadar css, javascript kodlarını temanız içerisine almaya çalışsanız da bu konu da yeterince bilgi sahibi değilseniz bizim gibi olumlu bir netice alamayacaksınız.

Giderilemeyen w3c hataları:
w3c aslında blogunuz için çok önemli bir husustur. Fakat blogger'ın düzeltelemeyen hatları blogger sahiplerini ellerini kolalarını bağlamaktadır. Bunun çözümü blogger'ın eskimiş ve düzeltilemeyen kodlarını güncellemsidir. Bu nedenle w3c hatalarının düzeltilme konusunu kafaınıza fazla takmamanızı öneririrz.

Adsense ile kazanç:
Blogger diğer web site yazılım sistemlerine göre adsense konusunda biraz daha avantaj sağlamaktadır. Blogger google'ın desteklemiş olduğu blog sistemi olması nedeni ile blogunuz üzerinden google adsense reklamlar aracılığı ile kazanç elde etmeniz mümkün. Blog içeriğiniz ve adsense gerekliliklerini sağlamanız halin de hızlı bir şekilde adsense başvurunuz kabul edilir ve blogunuz da reklamlar ile kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Blogger, google adsense reklamlarınızı kolay bir şekilde blogunuza yerleştirmenize olanak sağlar. Otomatik reklamlar ayarı ile reklamları blogunuz da widgetler aracılığı ile gösterebilirsiiniz. Otomatik reklamlama sonrasın da blogunuz da açılış yavaşlamalarına sebep olacaktır. Özellikle mobil de açılış hızın da ciddi düşüşler görebilirsiniz. Bu konu da hangi hamleler yapılacağı konusun da hiçkimse doğru güvenilir bir bilgi paylaşmamaktadır. Kodlama bilginiz varsa google reklamlarını reklam kodlarını edinerek sitenizde istediğiniz bölümlere yerleştirebilirsiniz.

2016 dan bu zamana kadar blogger hakkında karşılaştığımız ne varsa sizlerle paylaşmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur. Blogger sistemi hakkında bu yazı altın da bilgi paylaşabilir düzeltilemez dediğimiz hatalar konusunda bilgi sahibi iseniz de yorum olarak paylaşmak isterseniz en azından blogger sistem kullanmak isteyenler için sizlerin de bir miktar katkısı olur ve çok güzel olur. Makalemizin eksik kalan noktaları olabilir ki vardır. Bu eksikleri de yorum yazarak tamamlayabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo