10 Mart 2019

Foundation İnceleme

foundation
Foundation İnceleme
Foundation, organik kalkınma, kaynak yönetimi konularına yoğunlaşan, ortaçağ da bir şehir kurma simülasyonudur. Bizlere ortaçağ mimarisi ve şehirciliğinin gösterilmeye çalışıldığı oyun da o dönemin şehirlerini yaratmamız istenmekte.

Foundation, oyununa çok kötü demek ağır olur. Oyunun bazı noktaların da buglar ve optimizasyon sorunları olduğunu gördüm. Fakat erken erişim oyunu olduğu için tabi ki eksikleri mevcut bu eksiklikler de zamanla tamamlanacaktır. Foundation'a ilk baktığınız an da dikkat çeken ilk eksi tarafı Türkçe dil desteğinin olmaması. 12 dil eklemiş bir oyun da Türkçe dil desteğinin eklememiş olması çok saçma ve çok büyük bir eksiklik. Bence gelebilir mi neden olmasın ama erken erişim sürecin de 12 dil eklenmesine rağmen Türkçe dili eklememek çok büyük haksızlık.. Göze batan diğer bir eksiklik de oyuna ilk girdiğiniz an da neyin ne olduğunu bilmememiz ve oyuna ısınmamızı sağlayan, öğreten kısmın yani tutorial kısmının çok eksik olması. İngilizce bilmeyorsanız oyuna adapte olmakta çok zorlanabilirsiniz. Oyun da insanlara iş bölümü yapmak için sağı solu deli gibi renkli renkli boyamanız gerekmekte bu boyamalar ile insanların çalışma alanlarından tutun da barınacakları evleri yapacağınız alanları bile boyayarak belirtmek zorundasınız. Bu tarz klasik oyunlar da mevcut olan tıkla yönlendir şunu bunu yap gibi bir tarzdan azda olsa uzak alışılmış tarz dışın da yapı kurma yönlendirmeleri ile oyunu keşfettikten sonra biraz biraz sarmakta lakin alan genişledikçe donma ve kasmalar olmasa tabi.. Yani anlayacağınız optimizasyon sorunu yine gelip darlıyor sizi ve soğuyorsunuz.

Oyunun grafikleri ile ilgi çekici olması ilerleyen zamanlar da da oyunun erken erişimden tam sürüme geçmesi ile optimizasyon sorunlarının da giderileceği düşünülür ise neden olmasın?, neden denenmesin? denecek bir oyun yani bu oyunu oynamakta oynamamakta size kalmış..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo