23 Şubat 2019

VLC Media Player ile IPTV İzlemek

VLC Media Player ile IPTV İzlemek

Vlc media player ile pc, telefon ve androidbox cihazlarınızla iptv izleyebilir, medya oynatıcı olarak kullanabilir hatta müzik player olarakta kullanabilirsiniz. Bir çok medya formatını desteklemektedir. Örneğin 4k video oynatıcı desteği bulunmaktadır. 4k videolarınızı bu oynatıcı ile rahatlıkla izleyebilirsiniz.

VLC
VLC Media Player ile IPTV izlemek
Vlc playeri videolan.org sitesinde üstteki “VLC” menüsüne tıklayıp açılan menüde indirine tıklayın. Açılan sayfada cihazınıza uygun vlc uygulamasını indirip yükleyin. Vlc uygulaması birçok platformda  mevcut bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Windows, Android, Apple, Linux, Mac…

Vlc playeri ilk açtığınızda yukarıda bulunan resimdeki ekran sizi karşılıyacak. Burası vlc playerin ana ekranı, video ve müzik gibi listeleri burada gösterir ve buradan yönetiriz. Üst tarafta bulunan menüler vlc playerin tüm ayarlarını yapabildiğimiz yer. Buradaki menü içeriklerine bakacak olursak:
- Ortam menüsü uygulama üzerinden bilgisayarımızdaki medyalara ulaşıp açabileceğimiz alt menüler bulunur “Dosya aç”, “Klasör aç” gibi birde iptv linklerini ekleyeceğimiz ve kaydedeceğimiz “Ağ akışı aç” kısmı ile “Oynatma listesini dosyaya kaydet” vardır.
- Oynatım menüsü şarkı yada videoyu başlatma durdurma, ileri geri alma hızlı veya yavaş oynatma gibi seçenekler bulunur.
- Ses menüsünde ses çıkış aygıtını seçme, sesin görselleşmesini sağlama yani müzik çalarken vlc ekranında müzik listesi yerine müzik ritmine göre hareket eden görsel seçeneklerden birini ekleyebilir, ses açıp kapatılabilir ve ses kanal çıkış tipi seçebilirsiniz.
- Görüntü menüsünde görüntüyü yakınlaştırma, ekran en boy oranı ve tam ekran yapma gibi ayarlar bulunuyor.
- Altyazı menüsünden görüntülere altyazı ekleyebiliriz.
- Araçlar menüsünde “Etkiler ve süzgeçler”, “İz eşleme” gibi detaylı ince ayar menüsü, video veya müziğin detaylı bilgilerini, kodlayıcı/çözücü bölümünde ise görüntünün çözünürlük, kare hızı, çözücü bilgisi ve sesin dili örnekleme hızı, bit hızı yer alıyor.
- Görünüm menüsünde oynatma listesi görünüm kipi seçme, gelişmiş denetimler ve durum çubuğu aktif etme, arayüz ayarları bulunmaktadır.

IPTV izlemek
VLC Media Player ile IPTV izlemek
Vlc ile iptv izlemek için vlc playeri çalıştırıyoruz. En baştaki resimdeki ekran bizi karşılıyor. Bu ekranda en üstteki menüde sol baştaki “Ortam” yazan sekmeye tıklıyoruz. Alt tarafında açılan seçeneklerde :
- İptv dosyası yüklemek için “Dosya Aç” seçeneğine tıklayarak açılan pencerede cihazımızda iptv m3u dosyası nerede kayıtlı ise oradan m3u iptv dosyamızı seçiyoruz. Seçtiğimiz ekranın hemen alt tarafındaki “” butonuna tıklıyoruz. Vlc ana ekranında m3u iptv dosyamızdaki iptv listemiz çıkıyor. Buradan hangi kanalı izlemek istiyorsak onu seçip izlemeye başlıyoruz.

Hazır m3u dosyanız varsa vlc player uygulaması üzerine bu dosyayı sürükleyerek iptv listenizin açılmasını sağlayabilirsiniz.

- İptv linki yüklemek için “Ağ Akışı Aç” sekmesini tıkladığımızda “Ortam Aç” penceresi açılıyor. Bu pencerede üst kısımdaki menüden “” yazan menü seçili olur ama seçili değilse bu menüye tıklıyoruz. Hemen alt tarafında “Ağ iletişim kuralı ve adresini yazın” kutucuğu açılıyor. Bu kutucuğa iptv listesi içeren linkimizi veya direkt kanal linkini yapıştırın. Buraya online video linkleri de ekleyebilirsiniz. Kutucuğun altında ne tür linkler ekleyebileceğinizin örnekleri bulunuyor. Linkimizi ekledikten sonra pencerenin sağ alt tarafında bulunan “Oynat” butonuna tıklayarak  kanallarımızın vlc player ana ekranındaki oynatma listesine eklenmesini sağlıyoruz. Listemizden istediğiniz kanalı seçip açabilirsiniz.

VLC Player
VLC Media Player ile IPTV izlemek

Bu iptv listenizi dosyaya kaydedip daha sonra o dosyayı çalıştırarak direkt vlc playerda kaydettiğiniz gibi açılmasını sağlabilirsiniz. Bu şekilde sürekli link kopyalama ve bir sürü adımı uygulamak zorunda kalmazsınız. Bunun için vlc player ana ekranında sol üstteki “Ortam” menüsüne tıklıyoruz. Açılan menüde “Oynatma Listesini Dosyaya Kaydet” seçiyoruz. Açılan pencerede sol tarafta dosyamızı nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz. Pencerenin alt tarafındaki “Dosya” yazan yerin yan tarafındaki boşluğa iptv listemize vermek istediğiniz ismi yazıyoruz. Hemen altındaki “Kayıt türü” yazan yerin yanındaki kutucuktan “m3u” yada “m3u8” seçip sağ altaki “Kaydet” butonuna tıklıyoruz. Böylece iptv listemizi kaydetmek istediğimiz yerde kayıt ettiğimiz isimle bir vlc logosu oluyor. Buna tıklayarak kaydettiğimiz kanal listesi hazır bir şekilde vlc player açılıyor. Dikkat etmemiz gereken bir nokta var. İptv kanal listesini nasıl kaydediyorsak o şekilde açıldığı için iptv linkinize yeni eklenen kanal ve değişikler olduğunda bu listede olmayacaktır. İptv linkindeki kanallarda değişiklik olduğunda tekrar bu adımları izleyip yeni kanal listenizi kaydetmelisiniz.

Açılan yayının üzerine çift tıklayarak tam ekran olmasını sağlayabilirsiniz. Eski boyutuna döndürmek için yine çift tıklamanız yeterli yada daha kısa yol “Esc” tuşuna basarak tam ekrandan ana menüye dönebilirsiniz.

Sesi kolayca açıp kapatmak için açtığımız videonun üzerine mouse işaretçisini getirip mouse orta tekerleğini ileri geri çevirerek kolayca ses açıp kapatabilirsiniz.

İptv listenizi yükledikten sonra kanal listesinden kanal seçip açtıktan sonra tekrar kanal listesini açmak için en üstteki ana ekran resmindeki alt taraftaki medya ileri geri alma tuşlarının olduğu hizada resimde kırmızı ile işaretli sağdan 3. sekmeye tıklayarak iptv listenize ulaşabilirsiniz.


Bu makale ilginizi çekebilir:

Perfect Player Uygulaması ile IPTV İzlemek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo