25 Ocak 2019

The Universim İnceleme

The Universim
The Universim İnceleme

The Universim, erken erişime sahip daha tam olarak tamamlanmamış yapımcısı tarafından hala üzerinde çalışmalar yapılan bir şehir kurma oyunu. Dilleri arasında steam de Türkçe olmamasına rağmen oyun içerisin de yarım yamalak bir Türkçe çeviri mevcut bu sizlere yeterli olur mu bilmiyorum. Bu ara da içerisin de size asistanlık yapan mı demeliyim yancılık yapan mı demeliyim bilemedim ama bir yardımcı mevcut bu yardımcı konuşmalar ile size yardımcı oluyor ve arada da dalga geçiyor. Oyun şehir kurma oyunu olmasının yanı sıra oynayan kişiye vermiş olduğu yöneticilik şekli ile de diğerlerinden farklı ve ilgi çekici oyun. Acaba ne olacak?, nasıl bitecek? gibi merak ettiren bir oyun dolu dolu oynuyorsunuz oyunu tamam bu böyle oldu şu şöyle olur derken ilerliyorsunuz oyun da fakat bir takım eksiklikler oyunun sona doğru tıkıyor-tıkanıyor işte yazının devamın da bunun nedenlerinden oyunu ne kadar süre oynağıma kadar tutun da neler olduğuna nelere dikkat ettiğime kadar sizlere anlatayım diyorum ve başlıyorum.
 
Oyunu tam anlamıyla 4 gün oynadım. Oyun da temel hareket dinamiklerinde ki en sorunlu gördüğüm kamera yakınlaştırma-uzaklaştırma da baya sıkıntı yaşadım. Bir anda tamamı ile zoom yapmak veya tam tersi bir anda zoom out yapmak insanın canını sıkıyor ayarlardan bir nebze müdahele etmeye çalışsanız dahi bazen bu sorun canınızı sıkıyor.

Gelelim bize verilmiş dünya da ilk insan yaşantısını başlatmaya. İlk insan yaşantısını başlatacağınız alan çok önemli ağaçlar olsun taş olsun çöl alanları olsun ve en önemlisi su olsun bunlara yakın bir alan seçmeniz sizin yararınıza oluyor.

Yerleşimizi yaptıktan sonra oyun da dikkate almamız gereken oyun içinde iki bölüm mevcut;
- Yönetici güçleri: Izdrap çektirmeden tutun da onları birbirine aşık etmeye, iyileştirmeye, mevsimsel değişikliklerine kadar bir kaç özellik bu bölüm de yer alıyor. Klavyeniz sol ctrl tuşu ile ve mouse ile kullanıyorsunuz.
- Araştırma bölümü: Halkınızın yaşantısını ilerletebilmesi için temel özelliklerden başlayıp araştırmalar ilerledikçe toplumunuzun gelişip ilerlemesini sağlayan bölüm.

İlk insan yerleşimimizi yaptıktan sonra yapmamız gereken ilk şey onları birbirine aşık etmekle başlıyor ve bu şekil de dünyadaki insan sayısını artırma çabamızdaki ilk adımı atmış bulunuyoruz. Bu adımdan sonra topluluğunuz sizin müdaheleniz olmadan çoğalmaya devam ediyor. Buraya kadar herşey normal gibi gelebilir ama dikkate almanız gereken o kadar fazla şey var ki.. Su alanlarının kurulmasından tutun da hastane, yemekhane, üretim fabrikaları, eğlence alanları gibi birçok şeyi stratejik olarak yapmak zorundasınız. Lakin yetişkin olmuş insanların baba evinden ayrılarak evlenip ayrı eve çıkıp oraya buraya rastgele plansız ev yapması sonucu yapacağınız herşeyi olumlu-olumsuz etkilemeleri (Genellikle de olumsuz) yapacağınız planlamaları olumsuz olarak etkiliyor. Üretim binalarınızı yaparken şuna da dikkat etmeniz de fayda var. Her binanın insanlar üzerinde eksi bir yaklaşımı yada artı bir yaklaşımı söz konusu bunu da göz önüne alarak onları yap fakat insanlar kendi evlerini plansız yaptıkları için bi anda eksi etki yaratacak binaların dibin de bitiveriyorlar bu da oyunun cilvesi diyelim. Bu nedenle bazı ince konuları çok çok dikkate almanız gerekiyor. Bu da yetmezmiş gibi dünyanın başka bir tarafın da sizin dosthane toplumunuzun karşıtı olarak kötü ve düşmancıl tutumlu insanlar da yer almaya başlıyor. Topluluğunuz belli bir insan sayısını yakaladıktan sonra kendi aralaraların da oylamalar yapmaya, kararlar almaya kendilerine lider seçmeye de başlıyorlar.

The Universim de bazı binaları yapmak gerçekten de gereksiz gibi görünüyor. (Örnek olarak tarla alanı)  hiç bir getiri ve götürüsü olmayan örnekte verdiğim bu yapıya anlam veremedim. Üretim binaların da üretim kapasitelerini artırmanız için güncellemeler mevcut fakat şöyle birşey var ki insanlarınız aşırı bina (yaşam ve üretim binaları) yapmaktan dolayı aşırı kaynak tüketimine sebep oluyorlar ve siz de gelip şu binaları güncelle dediğiniz de kıyamet kopuyor ve kızmaya başlıyorlar ve artık iş yapmaz-yaptıramaz duruma geliyorsunuz. İşte o andan itibaren ne yapsanız nafile.

The Universim genel anlam da belli bir süreden sonra oyunu tıkanma noktasına kadar getiriyor. Dünyanın daha çok az bir bölümüne yerleşim yapmışken insanların isyan etmeye başlaması, araştırma bölümündeki bazı araştırmaların yakında ibaresi ile yapılamaması ve oyunun sonunu merak etmeme rağmen oyunun sonunu görememek erken erişim bir oyun için bile olsa oyun da toparlanması gereken daha çok şeyin olduğunu göstermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo