9 Mart 2017

Arabada camın buzlanması yada buğulanması nasıl önlenir?

Arabada camın buzlanması nasıl önlenir?
Arabada camın buzlanması yada buğulanması nasıl önlenir?

Arabanızın camı yağmurlu günlerinde sık sık buğulanır. Arabanın camını açarsınız buğu gider gibi olur ama tekrar buğulanır. Bu da görüş açınızı kısıtlayarak sürüşünüzü zorlaştırır. Kaza yapmanıza hayatınızı tehlikeye atmanıza sebep olur. Klimanızı doğru ayarlarsanız kısa sürede buğuyu engeller ve buğu yapmamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kışın arabanın buzlanan camını arabayı ısıtmadan kendi kendine çözülmesini sağlayabilirsiniz. Yeterki aracın havalandırmasını doğru ayarlarda kullanım. Benim nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacam.

Klima ayar
Klima Ayar
Yağmurlu bir havada arabaya bindiniz çalıştırdınız ve hareket ettiniz camlarınız buğulanmaya başladı. Hemen camı açmanıza gerek yok. Klima ayarlarından resimdeki sol taraftaki ayardaki gibi havayı dışarıdan alacak şekilde ayarlıyoruz.  Havanın içerde nasıl dağılacağını seçtiğimiz ayarlardan örnek resimdeki en sağdaki ayarda olduğu gibi cam resmi üzerinde 3 çizgi olan ayara getiriyoruz. Fan hızını ve sıcaklığı buğulanmaya ve kendimize göre ayarlıyoruz. Bu şekilde camlarınızda buğu oluşmadan konforlu ve rahat bir şekilde camlarınızı açmanıza gerek olmadan seyahat edebilirsiniz.

Kışın arabanızın ön camı gece çiğ yağar buz tutarsa buğulanmadaki yöntemle yaklaşık 15 dk gibi bir sürede arabanızı ısıtmaya bile gerek olmadan buzu çözebilirsiniz. Kışın sabah arabanızın camları buz tuttuğunda buzu açmak için arabınızı çalıştırın ardından buğulanmadaki gibi klimanızı ayarlayın ek olarak sıcaklığı ve fan hızını sonuna kadar açın yaklaşık 15 dk. arabanın ön camındaki buz çözülmüş olacaktır.

Bu yöntemi kullanarak hem sizin hemde çevrenizdekilerin hayatını tehlikeye atmamış olur ve güvenli bir sürüş sağlarsınız. Tek yapmanız gereken aracınızın dışardan hava almasını sağlamak ve havayı camlarınıza yönlendirmek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo