26 Şubat 2017

Havale mi Eft mi Yapmalıyım ?

Havale mi Eft mi
Havale mi Eft mi Yapmalıyım ?

Günlük hayatta yaşadığımız bir sorun bir miktar paranız var bu parayı bankadan havale ile mi göndereceksiniz yoksa eft yaparak mı? Banka şubesinden gişede yardımcı oluyorlar ama banka uygulaması veya atm üzerinden göndermeye çalıştığınızda bu ikilemde kalabiliyorsunuz.  Hatta eft yerine havale yapmaya çalışarak boşa zaman kaybedip parayı göndermediği için sinir olabiliyoruz. Sizlere bu konuda açıklık getirmeye çalışacam.

İlk önce havale ve eft nedir bakalım. Havale bankanın bir şubesinden diğer şubesine para gönderme yada aynı bankadaki hesaplar arası para transfer işlemidir yani X bankasının Ankara’daki bir şubesinden İstanbul’daki şubesine para gönderme işlemidir. Bu aynı ildeki farklı şubelerde olabilir. Aynı bankadaki başka birinin hesabına para göndermekte havale işlemidir. Yani aynı bankadaki tüm para transferileri havale işlemi kapsamında yapılmaktadır.
Eft farklı bankalar arası para transfer işlemidir.  Aynı ildeki farklı bir bankadaki hesaba para göndermek eftdir. Örneğin Ankara’daki X bankasından İstanbul’daki Y bankasına para göndermek için eft yapmalısınız.  Ankara’daki X bankasından Ankara’daki Y bankasına para göndermek içinde eft yapmalısınız.

Yani para gönderdiğiniz banka başka bir banka ise eft yapıyoruzz. Aynı banka ise havale yapıyoruz. Önemli olan para gönderen ve alan hesapların aynı bankada mı başka bankada mı bunu iyi bilmeliyiz.

Örneğin iki bankamız olsun biri Abcbank diğeri Xyzbank. Şimdi aralarında örnek para transferileri yapalım:
Abcbank’ın Manisa şubesindeki hesabımızdan Abcbank’ın Aydın şubesindeki arkadaşımızın hesabına para göndermek istediğimizde havale yapmanız gerekiyor.
Abcbank’ın Trabzon şubesinden Trabzon’daki başka bir şubeye para transferinde havale yapılmalı.
Abcbank’taki hesabınızdan başka bir arkadaşınızın Abcbank’taki hesabına para göndermek için havale yapılmalı.
Abcbank’taki hesabınızdan Xyzbank’taki hesabınıza para göndermek istediğinizde eft yapmalısınız.
Abcbank’ın Ankara’daki şubesindeki hesabımızdan Xyzbank’ın Erzurum’daki şubesindeki arkadaşımızın hesabına para göndermek istediğimiz de eft yapmalıyız. Aynı şehirde de olsa farketmiyor eft yapıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo