4 Ocak 2017

Nokia telefonu tamire Teleservise gönderme

Nokia
Nokia telefonu tamire Teleservise gönderme


Nokia yada Microsoft markalı telefonunuz bozulduğunda yapmamız gerekenler ve başımdan geçen olaylar..


Telefonum Nokia Lumia 1520. Telefonum ile 1.5 yıldır sorunsuz giden birlikteliğimizden sonra ekranında sararma başladı. İlk başlar da önemsemedim ama 2-3 ay sonra sararma artarak devam etti. Beyaz zemin üzerinde daha kötü görünmeye başladı. Buna ek olarak batarya performansı da 2 günden yarım güne düşmüştü. Şarj artık dayanmıyordu. Bu iki sorun beni telefondan soğutmuştu. Ben de garantiye göndermeye karar verdim.

Nokia yada Microsoft markalı telefon teknik servisleri

Microsoft Teknik Servis Listesi

Telefonumu Teleservis firmasın da tamir ettirmek istedim. Teleservis şubesine bir cumartesi günü gittim. Gittiğim de dükkanı kapatmak üzerelerdi. Oradaki görevliye durumumu anlattım. Nokia markalı olduğu için onlar da direkt Teleservis İstanbul şubesine gönderdiklerini söyledi. Ben de bunun üzerine kendim göndermeye karar verdim ama nasıl yapacaktım bende bilmiyordum. İlk önce internetten Teleservisin sitesi var mı diye kontrol ettim. Baktığım da vardı ama nasıl bir yol izleyeceğimi öğrenmek için aramak istedim. İletişim bilgilerinden telefon numarasını öğrenip hafta içi çalışma saatlerin de aradım. Çalışma saatleri dışında müşteri temsilcisiyle görüşülemiyor. Otomatik yönlendirme sisteminden 4’ü tuşlayarak sadece Nokia telefonlara hizmet veren müşteri temsilcisine yönlendirilmek için istenen imei numarasını girdikten sonra cihaz kaydı bulunamamıştır deyip arama sonlanıyordu. Otomatik yönlendirme seçeneklerinde diğer tuşları denedim ama canlı müşteri temsilcisine ulaşamadım. Sitesinde de başka bir telefon numarası yoktu. Sitesini detaylıca kontrol ettiğim de şu linkteki cihaz gönderimi kısmından kayıt aldığını gördüm. Telefonu tamire vermek için başka seçenek yoktu. Hemen formu doldurdum. Formu doldurduktan sonra cihaz kaydının alındığını ve kargo firmasıyla göndermeniz gerektiği bilgisi yer alıyor.

Telefonun kargo firmasıyla gönderimi

Teleservisten cihaz tamir kaydımızı yaptıktan sonra göndermek için önlem olarak telefonunuzun yedeğini aldıktan sonra sıfırlamanızı tavsiye ederim. Telefonumuzu uzun bir süre göremeyeceğimiz, güvenliğimiz veya para iadesinden dolayı geri gelmeme ihtimaline karşı sıfırlamanızı tavsiye ederim. Telefonumuzu bir kutu içerisin de yanlarını çarpma ve darbelere karşı destekleyerek paketliyoruz. Telefonumuzu Yurtiçi Kargo ile İstanbuldaki servisine gönderiyoruz. Teleservis adres bilgisi internet sitesinde bulunmaktadır. Telefon paketimizim üzerine gerekli kargo bilgilerini yazdıktan sonra Yurtiçi Kargo şubesine gidip telefonu İstanbul da Teleservis teknik servisine göndermek istediğimizi söylüyoruz. Onlar da ücretsiz bir şekilde karşı taraf ödemeli kargoyu alıp bize kargo fişi veriyorlar. Biz de üzerindeki numarayla Yurtiçi Kargonun sitesinden kargomuzun nerede olduğunu ve teslim edilip edilmediğini kontrol ediyoruz.

Tamir süreci

Kargomuz ulaştıktan sonra hemen tamir girişi yapmıyorlar bu da yaklaşık 3-4 gün sürüyor. Bu sürede Teleservisi arasanızda tamir girişi yapılmadığı için müşteri temsilcisine ulaşıp bilgi alamıyoruz. Ancak telefon tamir girişi yaptıktan sonra müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Ulaşsanız bile müşteri temsilcisi Teleservisin internet sitesindeki cihaz takip alanındaki yazan tamir bilgisi dışında bilgi vermiyorlar ama arada bir arayıp telefonunuzun tamiri hakkında takipçisi olduğunuzu belli edin. Cihaz takip alanından cihazınızı sorgulamak için ilk müşteri temsilcisine ulaştığınız da imei numaranızı öğrenerek internet sitesinden takip edin. İnternet sitesin de cihaz takip alanına iş emri ve güvenlik doğrulama bilgilerini girdikten sonra cihazımızla ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyoruz. Yalnız iş emri ve seri no girerken dikkat etmemiz gereken nokta bütün bilgileri kopyala yapıştır yaparak giremiyoruz bu şekil de girmeye çalıştığımız da site hata vermektedir cihaz kaydı bulunamadı gibi. Bunun olmaması için tüm bilgileri kopyala yapıştır yerine elle tek tek yazıyoruz. Ancak bu şekil de giriş yaparak cihaz takibi yapabiliyorsunuz. Telefonunuz tamir edildiğin de, parça beklendiğin de ya da değişim olduğun da mesajla bilgilendiriliyorsunuz. Cihazınız tamir edilirse kargoyla tekrar adresinize gönderiliyor. Tamir edilemez değişim çıkarsa uzun süren bir bekleme evresi başlıyor. Aradığınız da hep cihaz bekleniyor diyorlar. 20 iş günü sonun da hala cihazınız gelmezse yasal olarak tüketici hakem heyetine başvurabiliyorsunuz.

Tüketici hakem heyetine başvuru

Tüm telefonlar için yasal tamir süresi 20 iş günüdür. Buna istinaden Nokia telefonumuz 20 iş günün de gelmezse tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Telefonum için başvuruyu yaptım.Yaklaşık 2 aya kadar anca sonuçlanacağını bildirdiler. Bu ara da yine Teleservisten tamir süreciyle igili bilgi almaya devam ettim. 2-3 hafta sonra Boran danişmanlıktan arandım. Telefonumun tamir edilemediği ve ücret ödemesi yapılacağı için mail adresine gönderilen formları doldurup Yurtiçi Kargoyla göndermemizi istiyorlar. Gönderdikten sonra ücret ödemesi yapılıyor fakat tüketici hakem heyetine başvurduğumuz için bu başvuru sonucunu bekleyeceklerdir.

Sonuç

Telefonunuz tamir ediliyor ya da değişimi garanti süresi için de muhakkak yapılıyor. Nokia markalı telefonunuzu uzun süre geri gelmeme ihtimaline karşı yedek bir telefonunuz mutlaka olsun. Nokia markalı telefonlar da tamir süresi çok uzun sürebiliyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


- Makaleye yorum yaparsanız seviniriz. Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

(*)Yorumlarınız onaylandıktan hemen sonra görünecektir.


altlogo